7 Easy Steps from Ideation –> Market Success

Back to Sessions List

 

Other Online Content:

Content Source Location
Blog/Video Joshua Duncan A Random Jog

 

Category: Product Strategy

Format: Presentation

Description:
Everyone has had this great product idea once in a while.  How does one take this idea and turn it into a market success?  This is a presentation/workshop that provides 7 easy steps (including key product marketing principles and frameworks) to put your idea through a business due-diligence. This is an excellent session to watch your new ideas bloom or watch the ideation of the next exciting startup.

Přitom Levitra Generická 60mg když v létě přípravek addyi, známý též jako flibanserin, schválil americký úřad pro kontrolu potravin a léčiv, očekávaly se mnohem větší prodeje. Tam, odkud pocházím, je to veledůležité městečko, a to kvůli dvěma jménům – radegast a hyundai. Stačí si přečíst recenze a zjistit, který z nich vám zlepší sexuální potěšení, jako zerexe nebo jistě uspokojí.

Session Leader: C.K. Kumar
C. K. Kumar is a Marketing and Strategy professional who has spent the past 15 years in several technology and marketing roles in start-ups and large companies. When he is not working in the Business Management Group at AMD, he helps multiple start-ups on their marketing and business Strategy.  More information at http://www.LinkedIn.com/in/SupraMBA